Hakkımda

PINAR YÜKSELCİ

Çocukken, güneşli bir günde, uzaktan görünen insanların güneşin vurduğu taraflarının ışıktan bir çizgiyle çizilmiş gibi olduğunu fark ettiğimi hatırlıyorum. Buna çok şaşırmıştım ve herkes öyle mi görünüyor diye bakmıştım.

Başka bir gün bir gözümü kapatıp diğer gözümün önünde binaları parmaklarımın arasına aldığımı hatırlıyorum. Normalde çok katlı binalar uzaktan bakınca nasıl oluyor da başparmağımla işaret parmağımın arasındaki alana sığıyor diye kafa yorduğumda beş yaşımda ya var ya yoktum.

Işık ve perspektif keşiflerini küçük yaşta yapan bir çocuktan büyüyünce de ressam olması beklenir diyeceksin. Pek öyle olmadı. Resme ilgim hatta yeteneğim olduğunu çok sonra öğrendim, başka bir çocuk sayesinde.

2012 yılında ilk kızıma 8 aylık hamileyken 14 yıldır hiç ara vermediğim çalışma hayatıma kısa süreliğine bir ara verdim. Doğumu beklediğim o son ayda uzun zamandır hiç kendi kendime kalmadığımı, sadece sevdiğim için hiçbirşey yapmadığımı fark ettim ve hep önünden geçtiğim resim atölyesine kayıt oldum.

Kızımın doğumuna kadarki bir ayda karakalem ile başlayan resim maceram, atölye öğrenciliği, sonra çalışma hayatına geri dönmemle online eğitimler ile devam etti. Önce evimin balkonunu, en sonunda da salonun baş köşesini atölyeye çevirdiğimden beri benden mutlusu yok.

Gelecekte dünyanın enerji ve bilinç sorununun çözüldüğünü, şimdi bizim iş olarak yaptığımız birçok şeyi robotların yapacağını, bizim hayatımızı kazanmak için bir şey yapmamız gerekmediği, en büyük derdimizin günümüzü hangi eğlence ile geçireceğimize karar vermek olduğu bir yer olacağını düşünüyorum. O zaman kendimi ne ile eğlendireceğimi biliyorum: resim yapmak.

Benim bu düşüncemi fazlasıyla naif bulanlar var. Sen de öyle düşünüyorsan, dünya patlayacak, çatlayacak sen sanat sepet ve oyun derdindesin diyorsan bu sorum sana: Peki sen dünyanın patlayıp çatlamaması için ne yapıyorsun?

Dünyada görmeyi arzu ettiğin değişimi gerçekleştirmek için birşeyler yapmayı çok cüretkar buluyorum. Ben dünyanın bahsettiğim gibi olmasına hazır olduğum için olduğu kadar dünyayı bu şekilde değiştirmek için resim yapıyorum.

Bütün bunları tek başına yapmak bir anlam ifade etmiyor. Resim maceralarıma en yakından tanıklık eden eşim, iki kızım ve annemin varlığı hayatımın en güzel yanı

Artist Statement

I am Pınar Yükselci and I am an artist in abstractified phase (by 2019)

I currently explore acrylic paint and medium possibilities in a playful way to create my paintings, because I like to play with no strict boundaries. Actually I prefer no boundaries at all. I use canvas as my play land because of its utility.

You will find that I frequently use bright pure pigments of rainbow palette and combinations with neutrals. I have found that I resonate the most with the idea of stepping in the realm of unknown. My whole art making process is exploring the unknown and pass the next unknown.

I invite my 3 yo self while I paint. My process is curious, messy, stupid and fun. I love color I love texture and I love to play with them.

I declared that I am a full-time artist lately although I’ve been an artist for all of my life. I realized I love doing these late in my life, that’s why I fond of artmaking very much. I admire great marginal artists of our past including Frida Kahlo, Vincent Van Gogh, Joan Miro. My inspirations for my process are more likely from current artists who deal with same possibilities and difficulties technically culturally and personally.

My first memories were about the inception of visual world around me. Then I spend years of not knowing that I am an artist. When I realized, I took a classical atelier training which thought me a lot about the rules. Now I let myself to play, brake and repeat. The art I make can be manifested only by me. I feel the urge so strong that I cannot stop creating. Joyful energy while I paint resonates on the artwork I make and it is my unique gift to universe. I dare to work big, I dare to work deep, I dare to destroy that I made to find the precious in the realm of unknown. It may look like a mess or no articulated beauty according to the viewer. No problem. Creating that was fun anyway. Organic forms in nature, our face, our emotions and uniqueness of these were always thrilled me. I exist as the artist I am. Painting is my way of fun and anybody can do that as well. World become a better place with humans who follow the urge in them. I show that it feels magnificent.